تبلیغات
خانه هوشمند - اعلام حریق

اعلام حریق

دوشنبه 1 آبان 1396 02:15 ب.ظنویسنده : حمید رضایی

 

مطالب زیر اشاره به آموزش اعلام حریق دارد. احتمال آتش سوزی در هر محلی ذهنیت افراد را به مخاطره می اندازد لذا وجود سیستمی جهت اعلام خطر آتش سوزی باعث تسریع در امر اطفاءحریق می گردد این سیستم از طرف سازمان آتش نشانی برای ساختمانهای با تعداد واحد بالا اجباری گردیده وصاحبان این ساختمانها موظف به اجرای چنین سیستمی می باشند.قابل ذكر است سنسورهای اعلام حریق در انواع سنسور دود ،سنسورحرارت ، سنسور دودیونیزه ، سنسور نشت گاز دربازار موجوداست .
طراحی یك سیستم اعلام حریق كاملا تخصصی است و در نظر گرفتن موارد خاصی در طراحی این دستگاهها از اهمیت ویژه ای برخوردار است . توصیه میشود برای اجرای سیستم اعلام حریق بدلیل ویژگیهای این سیستم و ایجاد مسئولیت در قبال اجرای پروژه ، آنرا توسط افراد آگاه در این زمینه و نیز با تجهیزات استاندارد و قابل اعتماد انجام دهید .

دستگاه مركزی اعلام سرقت :
سیستم اعلام حریق دارای یك دستگاه مركزیست كه كلیه سنسور ها از هریك از واحدهای یك ساختمان بطور مجزا وارد دستگاه میشود و انها را بررسی میكند . دستگاههای اعلام حریق در دو نوع آدرس پذیر و معمولی مورد استفاده قرار میگیرند كه كارآئی آنها بسیار نزدیك به یكدیگر است و نوع سیم كشی در آنها كاملا متفاوت خواهد بود . مدل آدرس پذیر دستگاههای اعلام سرقت بشكلیست كه دو رشته سیم بین تمامی سنسور ها كشیده میشود و نهایتا به دستگاه برمیگردند و محل سنسورها دردستگاه مركزی توسط آدرسی كه دارند مشخص میشوند اما در دستگاههای معمولی برای هر واحد یك كابل جداگانه كشیده میشود . دستگاههای اعلام حریق در انواع ۴ زون ، ۸ زون ، ۱۰ زون ، ۲۰ زون و ۳۲ زون تولید میشند .

دتكتور دود :

این دتكتور پس از تشخیص دود در محیط سیگنال اعلام خطر را به دستگاه مركزی ارسال میكند .

این نوع دتكتور كه از اهمیت زیادی برخوردار است برای مكانهائی بكار میرود كه بیشتر مواد سوختی نگهداری میشوند و هنگاه آتش سوزی قبل از ایجاد دود ، شعله ایجاد میكنند و این دتكتور به محض ایجاد شعله سیگنال اعلام خطر را ارسال میكند .

دتكتور حرارت :

این دتكتور نیز بسیار شبیه به دتكتور فتو الكتریك است با این تفاوت بالارفتن و ایجاد حرارت سیگنال اعلام خطر را به دستگاه مركزی اعلام میكند .

BEEM دتكتور:

این دتكتور كه از تكنولژی ایجاد پرده مادون قرمز بهره میبرد قابلیت نصب در فضایی نزدیك به ۱۰۰ متر را داراست. این دتكتور كه از قیمت بالائی به نسبت دیگر دتكتورها برخوردار است در دوسمت محل مورد نظر نصب میگردد و پس از ایجاد دود این پرده مادون قرمز قطع میشود و در این هنگام است كه دستگاه سیگنال اعلام خطر را ارسال میكند . Beam Detector 50 متری نیز برای فضاهای كوچكتر مورد استفاده قرار میگیرد .

شاسی اعلام حریق :
این شاسی دارای یك شیشه حساس است كه به هنگام خطر افرادی كه در نزدیكی آن هستند شیشه را شكسته و باعث اعلام خطر از طریق این شاسی میشوند .

چراغ ریموت :
این چراغ بیشتر شبیه به یك پلیت میباشد كه بر روی آن یك چراغ LED برای نمایش وجود دارد و بالای درب ورودی هر آپارتمان نصب میشود و كابل آن به آخرین دتكتور نصب شده درون واحد متصل میشود . هنگامی كه حادثه ای درون آپارتمان رخ دهد سیگنال از دتكتور به چراغ ریموت ارسال میشود .

برای اعلام خطر در محدوده دستگاه مورد استفاده قرار میگیرد .


آخرین ویرایش: دوشنبه 1 آبان 1396 02:16 ب.ظ

 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر